DOPRAVA

ZDARMA a čajové vzorky při objednávce nad 1500 Kč (PPL, ZÁSILKOVNA).


 

PPL od 119,-

pro čaj i keramické čajové nádobí (pojištěno na křehké)

 

ČESKÁ POŠTA V OBÁLCE 70,-

pouze pro objem čaje do bublinkové obálky cca 300g

 

ZÁSILKOVNA 75,-

pro čaj i keramické čajové nádobí do 5kg

 

 

 

Podzimní čaj provincie Fu-ťien

Putování za vynikajícími fuťienskými wulungy a slavnými hliněnými stavbami tchu-lou (tulou).

Provincie Fu-ťien (Fujian) leží v jihovýchodní Číně a je známá hlavně díky svým vynikajícím částečně oxidovaným čajům. Pěstuje se zde Tchie Kuan-jin (Tie Guanyin), Vodní víla (Šuej-sien, Shuixian) a mnoho dalších wu-lungů, které jsou pojmenovány podle místa, většinou hory, u kterého leží plantáže, např. kao-šanský wu-lung. Tyto wu-lungy mnohdy nepřekročí čínské hranice a jsou určeny pouze pro domácí trh.


Tchie Kuan-jin či Železná Kuan-jin/Železná bohyně milosrdenství pochází především z okolí města An-si (Anxi, též jméno okresu). Od května do listopadu se do An-si sjíždějí farmáři s pytli plnými čaje a snaží se je na místním tržišti prodat obchodníkům. Čaj se tu rovnou třídí. Muži většinou sedí, diskutují a kouří nad čajem, není až takovou vzácností najít v nižší sortě čaje nedopalek cigarety :-), a ženy třídí čaje na různé sorty.


Kromě vynikajících čajů nabízí provincie Fu-ťien možnost navštívit zcela ojedinělý druh stavby a to tchu-lou (tulou 土楼), což lze přeložit jako hliněná stavba. Tyto mohutné budovy jsou rozsety po celé provincii a před staletími je zde začali stavět lidé náležející k národnosti Hakka. Ve Fu-ťienu se nachází víc jak 20 000 tchu-lou a byly zařazeny na seznam kulturního dědictví UNESCO.

 

Tchu-lou lze charakterizovat jako velkou stavbu o několika poschodích, jejímž základem je dřevěná konstrukce s mohutnými hliněnými zdmi, budova sloužila početné komunitě lidí k bydlení a současně je v době válek a nepokojů chránila před nepřítelem. V každé tchu-lou byly studny a prostory pro skladování zásob.