DOPRAVA

ZDARMA a čajové vzorky při objednávce nad 1500 Kč (PPL, ZÁSILKOVNA).


 

PPL od 119,-

pro čaj i keramické čajové nádobí (pojištěno na křehké)

 

ČESKÁ POŠTA V OBÁLCE 70,-

pouze pro objem čaje do bublinkové obálky cca 300g

 

ZÁSILKOVNA 75,-

pro čaj i keramické čajové nádobí do 5kg

 

 

 

Legendární počátky pití čaje

 

Bylo, nebylo... Před mnoha a mnoha lety žil v Číně císař Šen-nung, který byl velmi obětavý a dobře se staral o svůj lid. Údajně byl druhým velkým vládcem Číny a říkalo se mu "Božský rolník". Vynalezl pluh a motyku a vytvořil první trhy. V jednom z pramenů (Král z Chuaj-nanu) z 2.st. př.n.l. si můžeme přečíst:
"Za starých časů jedli lidé trávu a pili vodu z řek, trhali ovoce ze stromů a pojídali měkkýše a brouky. V té době bylo hodně trápení z nemocí a otrav. A tak Božský rolník naučil poprvé lidi, jak sít a pěstovat patero zrní."
Šen-nung se snažil pochopit užitečnost rostlin a tak osobně zkoušel každou z nich. Chtěl tak určit jejich jedovatost, aby našel účinné léky a vhodnou potravu pro lidi. Prý se tak otrávil i 70krát za den. Jednou, když zase ochutnával byliny a přiotrávil se, tak spalován horečkou a žízní převařoval nad ohněm vodu, a než začala vřít, lehl si chvilku pod keřík. Povívající vítr posrážel listy z keře do nádoby. Voda z nich zežloutla a když se Šen-nung odvaru napil, hned se uzdravil. Tak objevil čaj.
V podobné verzi této legendy zůstal otrávený Šen-nung ležet na břehu potoka a nemohl se hnout. Jen se však napil vody z potůčku, udělalo se mu lépe. Pátral tedy po původu svého vyléčení a zjistil, že nad místem, kde ležel, roste keř, jehož listy se smáčejí ve vodě. Udělal další pokusy s těmito listy a byl velmi překvapen, že nápoj z nich má kromě léčivých účinků také velmi lahodnou chuť a vůni.

Mýtů kolem objevení čaje je mnoho a jistě by stačily na samostatnou knihu. Zmíníme tedy ještě jednu legendu, je však poněkud drsnější. Vypráví o buddhistickém mnichovi, který po mnoho let meditoval, aniž by spal, jeho oči zůstávaly stále otevřené. Jednoho dne ho však spánek přemohl a když se probudil, odřízl si oční víčka, aby se tato událost již nikdy neopakovala. Na místě, kam zahodil svá víčka, vyrostl po čase keř, z jehož listů se připravoval lahodný nápoj, který zaháněl únavu. Pro své povzbuzující účinky se čaj stal oblíbeným nápojem meditujích buddhistických mnichů.

A jak to asi doopravdy bylo…
Za nejpravděpodobnější se pokládá teorie, že k poznání čaje, stejně jako dalších rostlin, došlo v době, kdy si člověk sháněl po lesích potravu a ochutnával vše, co mu příroda nabídla. Při této metodě pokus a omyl jistě objevil i rostliny, které ho na chvíli zbavily únavy a bolestí, někdy možná též vědomí. Toto hledání se jistě neobešlo bez obětí na životech, protože mnohé rostliny byly jedovaté i při požití menšího množství. Nejprve nacházel člověk tyto rostliny jen náhodou a postupně začal některé z nich pro jejich chuť či účinky vyhledávat a pěstovat.